BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Takfotogenlampa 9805357
*
nr 980 5357
Takfotogenlampa
Majolika
Kondition: nagg
Utrop:
1.500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 september 2015
kl 18:59:20
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/9 08:25:29
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampa fotogenlampor ljuskronor majolika takfotogenlampa takfotogenlampor taklampa taklampor
-
9252 Fönsterlampor
Ett par, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:50
-
8225 Ljuskrona
Rokokostil, stomme i mässing, 6 st ljuspunkter. Br..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:39
-
8018 Takarmatur
Rokokostil. Höjd: 60 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:05
-
8300 Takarmatur
Tiffanystil. Diameter: 40 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:28
-
9087 Vägglykta
Utomhusbelsyning, koppar, gultonat glas. Höjd: cm,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:39
*
Takfotogenlampa
Kondition: nagg
nr 980 5357
Takfotogenlampa
Majolika
Kondition: nagg
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 september 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/9 08:25:29 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampa fotogenlampor ljuskronor majolika takfotogenlampa takfotogenlampor taklampa taklampor
-
9252 Fönsterlampor
Ett par, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:50 -
8225 Ljuskrona
Rokokostil, stomme i mässing, 6 st ljuspunkter. Br..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:39 -
8018 Takarmatur
Rokokostil. Höjd: 60 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:05
-
8300 Takarmatur
Tiffanystil. Diameter: 40 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:28 -
9087 Vägglykta
Utomhusbelsyning, koppar, gultonat glas. Höjd: cm,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:39